wtorek, 17 lipca 2018

Dziewczyna z sąsiedztwa

Dobry wieczór!
Mam dzisiaj dla was książkę, o której pewnie już każdy słyszał. Nie wiem tylko co o niej myśleć. Lata temu zobaczyłam film "dziewczyna z sąsiedztwa" i bardzo chciałam przeczytać tę książkę! Bardzo długo się za nią zabierałam, obawiałam się tej tematyki. Książka mimo wszystko jest przerażająca może nie treścią, a świadomością, że to się gdzieś na tym świecie i nie tak dawno wydarzyło... 

Tytuł: Dziewczyna z sąsiedztwa
Tytuł oryginalny: The Girl Next Door
Autor: Jack Ketchum
Liczba stron: 380
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc

Tak więc pomyślmy jak w ogóle ocenić zawartość książki, która praktycznie zmieniła imiona, czas i miejsce akcji tego, co naprawdę się wydarzyło! Wiem, że się powtarzam i pewnie jeszcze kilka razy to podkreślę ponieważ nie mieści mi się w głowie jak można zrobić  coś tak okrutnego!

Tak więc w skrócie. Dwie dziewczynki, które są siostrami tracą rodziców w wypadku, Starsza z nich wyszła z niego w miarę cało, zostało jej trochę blizn, młodsza nadal ma ograniczone ruchy z powodu szyn. Trafiają do domu swojej ciotki Ruth, a ich życie zmienia się w piekło. Ruth chcąc "nauczyć" Meg życia dopuszcza się okrutnych czynów. Nie wiem nawet jak mam pisać o tej książce, budzi we mnie tak dużo emocji, nienawiści względem Ruth, bezradności wobec Meg i współczucia do Susan. Całą tę historię opowiada nam dorosły mężczyzna, który wtedy był dzieckiem i chciał pomóc dziewczynkom, ale nie potrafił. Ta książka wchodzi w nasze głowy, szokuje nas tym ile okrucieństwa ukrywa się w człowieku, jak nienawiść potrafi kierować naszym działaniem, a co jeżeli do tego dodamy świadomość, że ta historia się wydarzyła? Moja głowa do tej pory wariuje od tej pozycji. Poważnie potrzebuję teraz coś tak głupiutkiego, żeby mieć czas na poukładanie sobie tego wszystkiego... takie emocje, tyle okrucieństwa... takie spustoszenie w mojej głowie! Mimo to książkę polecam, ale dla osób o stalowych nerwach! Wątpię, że każdy czytelnik sobie poradzi z lekturą książki Ketchuma. 
Zbierałam się do niej, żeby was nie skłamać latami i jak dostałam tę książkę od wydawnictwa byłam w niebo wzięta! Próbowałam się zabrać za nią już kilka razy, ale zawsze ten jej "ciężar" był przeszkodą. Nadszedł wreszcie jej moment! I jestem rozbrojona! Po jej zakończeniu nie wiedziałam co z sobą zrobić, miałam ochotę po prostu przenieść się  w miejscu i czasie, znaleźć pierwowzór Ruth i zrobić jej to co ona zrobiła tej biednej dziewczynie!!! To było po prostu tak okrutne, że aż niewyobrażalne, a to w jaki sposób opisał to Jack Ketchum pokazało w bezpośredni sposób jak okrutnym zwierzęciem jest człowiek! 

Polecam i pozdrawiam!8 komentarzy:

 1. Jestem jej strasznie ciekaw i na pewno po nią sięgnę 😄

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś przeczytam, ale w tej cjwili mam duż oinnych książek do przeczytania ;)

  Pozdrawiam
  https://ksiazki-czytamy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda ciekawie. Zastanawiało Cię może gdzie można tak ładne książki wydrukować? Wiem o tym, że jest taka drukarnia wrocław. Może tam warto spróbować?

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam na nią ochotę, nie czytałam nic autora, ale chętnie sprawdzę jego styl :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję, że to może być coś dla mnie. Jeśli tylko wpadnie mi w ręce, na pewno ją kupię ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Polecę ją mojemu tacie :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, takie mocne klimaty w literaturze mocno mnie przyciągają. :)

  OdpowiedzUsuń