poniedziałek, 13 listopada 2017

Zapiski niewidomego taty

Witajcie.
Opowiem wam pewną historię. Jak pewnego dnia na portalu lubimyczytac.pl zaczęłam pisać z uroczą Agnieszką. Z tamtej rozmowy zapamiętałam jeden tytuł. Była to książka autobiograficzna, która mnie zainteresowała. Jednak nie czułam się wtedy na nią gotowa, wolałam książki typu "zmierzch" gdzie mi tam do czytania autobiografii? Przecież życie bywa nudne, ale wiedziałam, że dorosnę więc zaznaczyłam książkę jako "chcę przeczytać", kiedyś, może, jak nie zapomnę... Zapomniałam.
Kilka lat później w bibliotece miejskiej, w mieście, w którym akurat mieszkałam zobaczyłam ją na stercie książek oddanych, gotowych do ponownego wypożyczenia. Wróciła do mnie ta rozmowa, wróciła chęć jej przeczytania. Tak więc poprosiłam o nią i wzięłam do domu.

Tytuł: Zapiski niewidomego taty
Tytuł oryginalny: C'mon Papa: Dispatches from a Dad in the Dark
Autor: Ryan Knighton
Liczba stron: 288
Rok wydania: 2011
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
 Zastanawialiście się kiedyś jak to jest być niewidomym? Kiedy trzeba przejść samemu przez pasy? Jak funkcjonować w dobrze znanym Ci miejscu? Nie? To dodajmy coś jeszcze.
Dowiedzmy się, że spodziewamy się dziecka. Nasze mieszkanie jest definitywnie za małe. Czas się przeprowadzić, nowe mieszkanie, nowe miejsce, nowi ludzie, nowe otoczenie. Trzeba się na nowo nauczyć życia. Jak się poruszać? Gdzie przechodzić na drugą stronę ulicy, nic przecież nie znamy. Hałas jest obcy, nie wiemy co się dzieje! Wiemy również, że do naszego życie dojdzie kolejny obcy element. Dziecko. Przecież tak łatwo je uszkodzić...
W zapiskach Ryana poznajemy jego świat i czujemy jego przerażenie. Odczuwamy tą obcość wszystkiego wokół nas i tego co się zbliża. Boimy się tego, a jednocześnie kochamy to maleństwo i nie chcemy zrobić mu krzywdy.

Ta recenzja będzie bardzo krótka, właściwie to już ją kończę. Zostawię was z tym niedosytem (mam nadzieję) ponieważ chciałabym. Bardzo bym chciała abyście sami przeczytali tę historię. Piękną i trudną, a zarazem bliską naszym sercom. Nie ocenie jej w żaden sposób inaczej ponieważ jest to historia napisana przez życie. Nic fikcyjnego! POLECAM!


16 komentarzy:

 1. Miała okazję "spróbować" być niewidomą i jest to dziwne uczucie i jednocześnie straszne :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie chciałbym być niewidoma głównie przez to, że nawet w wieku 21 lat boje się niesamowicie ciemności. :/ Dodatkowo myśl ,że mogę nikogo więcej nie zobaczyć, straszne. :(

  Pozdrawiam,
  lunafisher.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa i straszna książka. Może kiedyś w bliżej niekreślonej przyszłości przybliże ją sobie.

  Pozrawiam
  http://ksiazki-czytamy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie ta książka jest dla mnie, lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie raz zastanawiałam się jak to jest nie widzieć i zawsze wtedy bardzo się tego bałam, tyle nieznanego, a jak w takiej sytuacji wychować dziecko? To musi być niesamowita historia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie już sam tytuł zachęcał, a do tego Twoje słowa... Koniecznie chcę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Boje sie takiej ksiazki że rozbije mnie na jeszcze mniejsze kawałki.. moze kiedys, jak będe silniejsza psychicznie sięgnę po nią..

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale jak najszybciej powinnam sięgnąć po nią. Temat wydaje się bardzo nietuzinkowy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wyobrażam sobie nie widzieć czy nie słyszeć, dla mnie takie osoby są cholernie silne i odważne, że mimo pewnych problemów cieszą się życiem, jestem bardzo zaciekawiona tą autobiografią choć nie przepadam za tym gatunkiem.

  Pozdrawiam ciepło,
  Sara z Niesamowity Świat Książek

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię takie prawdziwe, bolesne historię. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała możliwość ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wygląda na piękną i wzruszającą książkę. Jednak mimo wszystko wolałabym wiedzieć o niej nieco więcej nim zdecyduję się po nią sięgnąć.
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 12. Interesująca książka, chyba muszę o niej więcej poczytać i może zdecyduje się na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja muszę to przeczytać!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń