sobota, 18 listopada 2017

Śląskie Targi Książki 2017

Witajcie!
Mam dzisiaj dla was krótką opinię na temat targów, które odbyły się tydzień temu w Katowicach. Co mi się podobało, a czego mi zabrakło? Już wam opowiadam!
Zaznaczę od razu, że byłam tylko na jednym dniu i chcąc skorzystać z odbywającej się przy okazji wymiany książkowej, zapomniałam książek w domu, więc o tym nic nie napiszę.

Na targi przybyłam w sobotę około godziny 11. Oczywiście ludzi było dużo, a znalezienie hali w których się odbywały targi równała się chwili zwątpienia, ponieważ nie było strzałek, a do informacji po co podejść, prawda? Żeby nie było, nie mam tego za złe ;). To po prostu taki mój kaprys. Nie było tam również rejestracji i  każdy wchodził kiedy chciał i ile razy chciał. Później się okazało, że ochrona przy drzwiach liczyła wchodzących ludzi, ale czy zwracała uwagę na to kto wchodzi? Ja wchodziłam tam kilka dobrych razy po różnej długości przerwie i szczerze wątpię, żeby mnie zapamiętali. Tak samo wiele innych osób.
Stoiska były różne, sztuka, nauka, beletrystyka i literatura dziecięca. Osobiście mam wrażenie, że dziecięcej było jednak odrobinę za dużo jak na całą resztę, ale to nie wiem od czego zależy. Było również stoisko z pięknie wykonanymi księgami m.in. Pismo Święte za jedyna 6 tys. zł, pamiętajcie, można tam płacić kartą ;). 
Stoiska były ładnie poukładane, o ile można tak powiedzieć, bez problemu przechodziło się między stoiskami i były poukładane w miarę tematycznie. Wszystkie stoiska z używanymi książkami obok siebie, później dziecięce, beletrystyka dla starszego (powyżej 15 roku życia) odbiorcy.
Ogólnie rzecz biorąc na targach nie było autorów, którymi byłam zainteresowana, więc skupiłam się na zakupach. W późniejszej części opowiem o debacie zorganizowanej przez Śląskich Blogerów Książkowych (zdjęcie pochodzi z ich strony na Facebooku) dotyczącej wojny pomiędzy blogami, a vlogami książkowymi. 
Tak więc z targów wróciłam z:
- "Obsesja" Katarzyna Berenika Miszczuk
- "The little prince" Antoine De Saint-Exupery 
- "Igrzyska śmierci" Suzanne Collins
- "Morderstwo w Orient Expressie" Agata Christie
- "Światło" Jay Asher
oraz jedna zakładka ręcznie robiona. 

Ogromnie brakowało mi pamiątkowego drobiazgu z logiem targów, nie było nawet przypinek. Niestety jestem fanką takich pamiątek.

Przejdźmy do debaty, której fragment możecie znaleźć tutaj, skromnie się pochwalę, że znajdziecie tam również moją wypowiedź.
W każdym razie, blogerzy i vlogerzy mogli zarejestrować się za pośrednictwem strony targów na spotkanie w swoim gronie. Spotkanie było półotwarte ponieważ każdy kto chciał mógł podejść do sceny, przy której się spotkaliśmy i wziąć udział w odbywającej się tam debacie. Mój stosunek do argumentów przeciw vlogom znajdziecie już niebawem na kanale w formie luźniej pogawędki. Tutaj jednak opiszę wam moje wrażenie i wymienię kilka wniosków jakie z niej wyciągnęłam.
Debata przebiegła bardzo sprawnie, prowadzona przez reprezentanta portalu Granice.pl oraz reprezentantkę stowarzyszenia Śląskich Blogerów Książkowych. Wszyscy bez mniejszego problemu dostawali mikrofon i mogli się wypowiedzieć na aktualnie poruszany temat. Rozmawialiśmy na tematy oczywiście związane z blogiem i vlogiem, ale dodatkowo poruszono temat instagrama i facebooka.
Blogerzy
zalety: mobilność, wygoda, możliwość poprawiania błędów;
wady: mniejszy zasięg, utrudniony dostęp do młodego odbiorcy;
Vlogerzy:
zalety: młodszy odbiorca, przypadkowy nieczytający odbiorca (do którego łatwiej dotrzeć), można oglądać przy okazji robienia czegoś, luźna forma "kontaktu" z odbiorcą;
wady: brak możliwości łatwej poprawy, określone godziny nagrywania (np. dostęp do światła słonecznego);
Instagram:
zalety: możliwość reklamy bloga, można w łatwy sposób dotrzeć do nowego odbiorcy, krótko i na temat;
wady: możliwość dodania tylko linku w bio, mało na temat książki;
Facebook:
zalety: łatwa reklama bloga, łatwy kontakt z czytelnikiem, luźna forma przekazu;
wady: stale obniżany zasięg postów;

No więc tyle jeżeli chodzi o wnioski, blogerzy i vlogerzy, którzy się zarejestrowali mogli liczyć na prezent paczkę, w której znaleźć  można było zakładki, pocztówkę, zeszyt, notes, przypinkę, naklejkę i 2 książki, w moim przypadku to:
- "Bliżej niż niebo" T. Greenwood
- "Niczemu winne" Anna Krzyczkowska

Więc, ogólne porównanie znajdziecie również na kanale jeszcze w ten weekend jak się uda :)!


14 komentarzy:

 1. A ja kupiłam jedną ksiażkę! W niedzielę byłąm na spotkaniu z pisarkami bo zależało mi na rozmowie i autografie od jednej z autorek. Ale w niedziele, dalej Publicat nie miał Pierwszego Sniegu :D a reszta wydawnictw miała pustki. Ale od czego jest bonito!

  Ja się cieszę żę mogłam Cię poznać i przyczynić się do "światła" :D

  Pozdrawiam,
  Paulina

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja kupiłam trzy książki i skorzystałam z promocji 3 za 2 także jestem zadowolona, ponieważ był to mój pierwszy wypad na takie targi, za rok jeśli będą na pewno na nie pojadę również. :)

  Pozdrawiam,
  lunafisher.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Może kiedyś w końcu pojadę na jakieś targi i będę mogła sama zobaczyć jak to jest.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazdroszczę, jeszcze nie byłam na żadnych targach, ale planuję wybrać się na te w Warszawie :)

  Pozdrawiam ciepło,
  Sara z Niesamowity Świat Książek

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie imprezy, mój budżet już mniej :-) pozdrawiam Asia

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie za bardzo chce mi się aż do Katowic jechać, ale w Warszawie będę na 100000000% no chyba że mi się umrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi niestety nie udało się pojawić :( Debata wygląda ciekawie, ja póki co ograniczam się do bloga i instagrama, no i wpisów na fb, ale kto wie może kiedyś się bardziej rozwinę :)
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 8. Jej, warto było tam być dla samej debaty, żałuję, że mnie tam nie było :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie byłam na żadnych targach :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Może kiedyś i mi uda się wpaść na targi, ale chyba bym oczopląsu dostała :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie byłam ale marzą mi się Targi w Krakowie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym kiedyś pojechać na jakieś targi, może uda mi się na te w Warszawie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ever wanted to get free Google+ Circles?
  Did you know you can get these ON AUTO-PILOT & ABSOLUTELY FREE by getting an account on Like 4 Like?

  OdpowiedzUsuń